Koty to czyściochy. Z reguły nie potrzebują kąpieli - są bowiem w stanie same zadbać o swoją higienę. Czasem jednak konieczna jest pomoc opiekuna. W jakich przypadkach? Czy można myć kota i w jaki sposób to zrobić, aby zabieg nie był tak stresujący dla obu stron? Jak wybrać kosmetyki do kąpieli kotów? Sprawdźmy.
Czy sierść kota wymaga kąpieli?
Czy sierść kota wymaga kąpieli?
Mruczki codziennie skrupulatnie czyszczą swoje futerko. Dzięki temu sierść kota zawsze jest czysta - nawet wtedy, gdy kociak często wychodzi na zewnątrz. To jednak nie oznacza, że wszystkie mruczki powinny unikać kąpieli. Choć w większości taki zabieg nie jest konieczny, warto wiedzieć, kiedy kąpać kota w tych nietypowych przypadkach:
• trudne do usunięcia kołtuny w sierści: jeśli problem powraca, warto wykąpać pupila, aby zaoszczędzić mu stresu i bólu z usuwaniem kołtunów;
• choroby lub pasożytów: kąpiel jest zwykle tylko częścią terapii, ale pomaga w pozbyciu się problemu;
• u kotów łysych, aby zapobiec chorobom skóry;
• przy zabrudzeniach, których kociak nie jest w stanie usunąć sam lub są one szkodliwe dla jego organizmu, np. farby czy lakier do paznokci;
• u kotów starszych, które nie są w stanie same pielęgnować swojego futerka.
Decydując się na kocią kąpiel, wybierajmy tylko kosmetyki dla kotów. Produkty, takie jak szampon dla kota czy odżywka powinny mieć ph neutralne dla skóry mruczka, czyli 7 -7,5 ph. Unikajmy jak ognia produktów dla ludzi.
Dodatkowo zabiegiem koniecznym przed kąpielą jest czesanie kota. Dzięki temu pozbywamy się kołtunów i zapobiegamy ich tworzeniu się w trakcie mycia. Warto wykorzystać szczotki dla kotów z naturalnym włosiem i metalowymi ząbkami w przypadku ras długowłosych oraz rękawice gumowe z wypustkami dla kotów z krótką sierścią.
Kąpanie kota krok po kroku
Każdy właściciel mruczka wie, że kąpanie kota to spore wyzwanie. Sierściuchy unikają wody i kąpiel jest dla nich często niemiłym doświadczeniem. Dlatego dużo wcześniej przygotujmy naszego kota do kąpieli. Oswajajmy go z miejscem - z wanną czy brodzikiem - ale na sucho. I twórzmy z tym miejscem sporo pozytywnych skojarzeń. To pomoże nam uniknąć problemów w przyszłości.
Spokojniejszą atmosferę zyskamy także przy użyciu maty antypoślizgowej oraz przysmaków, które odwrócą kocią uwagę od kąpieli. Przed zabiegiem dobrze jest obciąć kociakowi pazurki, aby uniknąć ryzyka zadrapania.
Jak więc krok po kroku wykąpać swojego pupila?
1. Dokładnie rozczesz kocią sierść: sprawdzą się tu szczotki dla kotów w przypadku ras długowłosych, takich jak main coon, a także grzebień dla kota, dzięki któremu usuniemy powstałe w kociej sierści kołtuny.
2. Włóż kota do wanny, najlepiej postaw go na mapie antypoślizgowej, aby ograniczyć stres mruczka, wykorzystaj również przysmak rozprowadzony na ściankach wanny.
3. Namocz kota przy użyciu wody z dzbanka lub innego naczynia. Woda powinna mieć temperaturę około 38 stopni. Nie kąp kota pod bieżącą wodą!
4. Nałóż szampon i rozprowadź go po całej sierści kota, omijając okolice oczu. Szampony dla kotów powinny być dobrane do rodzaju i długości sierści, dobrze jest o to zapytać hodowcę. Dokładnie spłucz produkt.
5. W przypadku ras długowłosych przydatne będą odżywki, np. odżywki dla kotów z aloesem doskonale nawilżają skórę, jednocześnie ułatwiając rozczesywanie sierści.
6. Dokładnie spłucz produkt.
7. Wysusz kociaka przy pomocy ręcznika. Nie używaj przy tym suszarki, która może podrażnić kocią skórę.
