Kąpiel ozonowa psa - co to jest i jak działa na psią skórę?

Zalety stosowania ozonu u ludzi znane są już od dawna. Do przestrzeni groomerskiej woda ozonowana trafiła jednak stosunkowo niedawno. Ale bardzo szybko zyskała na popularności. Nie tylko ze względu na swoje właściwości odprężające, ale głównie na jej zastosowanie w leczeniu chorób skóry i sierści psów.

 

Jak działa kąpiel ozonowa? I jakie są pozytywne efekty działania tej antyseptycznej cząsteczki na psi organizm? Sprawdźmy!

 

Wanna ozonowa i profesjonalne kosmetyki Tauro


Co to jest woda ozonowana?

Kąpiel psa tlenowo - ozonowa to po prostu kąpiel w wodzie naładowanej ozonem, czyli trójatomowej odmianie tlenu. Generator ozonu nasyca wodę bąbelkami aktywnego tlenu, który - będąc wysoce niestabilną substancją - błyskawicznie się utlenia, przekształcając się w swoją naturalną, dwuatomową formę. Dobroczynne działanie ozonu skupia się właśnie na tym pojedynczym atomie. Podczas kąpieli uwalniane są pęcherzyki tlenu, które mają niesamowitą zdolność łączenia się z bakteriami i wirusami, eliminując je z powierzchni psiej skóry.

 

W ten sposób biologicznie czynny ozon poprawia kondycję skóry, oczyszczając ją, dotleniając i stymulując do odnowy. Wpływa również zbawiennie na sierść psa, przyczyniając się do jej odrastania, a także delikatnie masuje, dzięki emisji fal ultradźwiękowych powstałej w trakcie zderzania się ze sobą pękających bąbelków z ozonem.

 

Jakie zalety ma stosowanie wody ozonowej?

Właściwości ozonu Woda wzbogacona ozonem ma właściwości bakterio- i grzybobójcze. Świetnie radzi sobie z dermatofitozą, dermatomykozą czy grzybem Malessezia. Ozon dezaktywuje też wirusy, uszkadzając ich RNA. Dzięki temu likwiduje objawy wszelkich problemów skórnych, w tym egzemy, AZS czy pasożytniczego zapalenia skóry.

 

Efekty działania wody ozonowanej można podzielić na 4 płaszczyzny:

  • rewitalizującą: ozonowana woda ma efekt odbudowujący, przyspiesza odbudowę zniszczonych tkanek, poprawiając kondycję skóry;
  • relaksującą: funkcja hydromasażu masuje psią skórę i odpręża zwierzaka (istne spa dla psa), co świetnie sprawdza się w przypadku psa po przejściach lub zestresowanego;
  • uodparniającą: czynny ozon poprawia krążenie krwi, wzmacniając psią odporność i dotleniając skórę;
  • oczyszczającą: bąbelki ozonu wnikają w każdy zakamarek skóry, rewelacyjnie oczyszczając ją z wszelkich zanieczyszczeń.

 

kąpiel ozonowa dla yorka salon groomerski w Bydgoszczy

 

Odbudowa psiej sierść i skóry

Woda ozonowana stosowana w połączeniu z funkcją jonizacji, hydromasażu i milky spa wpływa zbawiennie na poprawę stanu skóry zwierzęcia. Dodatkowo likwiduje przebarwienia na łapkach i w okolicach pyska, leczy oparzenia oraz odbudowuje włos nawet po zbyt krótkim cięciu. Sprawia, że sierść rośnie długa, mocniejsza i grubsza, stając się zdrowszą i bardziej lśniącą niż zwykle.

 

Aktywny ozon wnika przez pory w skórę, dzięki czemu dotlenia komórki, zwiększając ich wydolność i normalizując pracę. Badania pokazują, że ozon dezaktywuje też 99% wirusów i bakterii - i to w ciągu pierwszych 20 sekund kąpieli ozonowej. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku alergii, grzybic, łupieżu czy łuszczenia się skóry.

 

Oczyszczenie z zanieczyszczeń

Terapia ozonem w spa dla psa wyposażona w funkcję milky spa to doskonały, bezpieczny i ultra skuteczny sposób na oczyszczenia zwierzaka z brudu i zanieczyszczeń bez naruszania olejków ochronnych z jego sierści. Woda ozonowana ogranicza konieczność wmasowywania kosmetyków we włos i skórę psa, co sprawia, że zabieg jest dla psa przyjemniejszy i mniej agresywny.

 

Podczas ozonowej kąpieli skóra jest wręcz bombardowana ogromną ilością ozonowych pęcherzyków o ujemnym ładunku, które z łatwością przyciągają zanieczyszczenia. Są one w stanie dotrzeć do każdego miejsca na skórze psa i rozpuścić brud, jednocześnie subtelnie masując skórę i kojąc nawet bardzo nieprzyjemne dla psa podrażnienia.

 

kąpiel oczyszczająca dla psa w wodzie ozonowanej

 

Salony dla psów oferujące zabiegi ozonowe łączą je często ze standardowym strzyżeniem i modelowaniem sierści. Ozon bowiem sprawia, że włos wysycha szybciej, a sierść dużo łatwiej potem ułożyć w preferowany sposób.

 

Relaks i ukojenie bólu

Stosowanie ozonu w formie kąpieli w wannie ozonowej u psów zestresowanych zrównoważy ich psychikę i odpręży je. W wielu terapiach stosuje się ozonoterapię połączoną z hydromasażem oraz światłem, wznosząc działanie ozonu na jeszcze wyższy poziom. W ten sposób łagodzi się wszelkie podrażnienia skóry u psa, rozluźnia mięśnie oraz poprawia ukrwienie.

 

Wspomaganie walki z chorobami psiej skóry

Ozonowa kąpiel zapewnia pełne wsparcie w wielu chorobach skóry, które dotykają psy. Są to zabiegi wspomagające leczenie chorób takich jak: łysienie X, AZS, leiszmanioza, pasożytnicze zapalenie skóry, alergie oraz zakażenia grzybicze. Daje to ogromne możliwości wsparcia, dzięki czemu skóra wraca do swojego naturalnego rytmu, a włos staje się gęstszy i zdrowszy.

 

Ozonowana woda ma efekt nie tylko antyseptyczny, ale także nawilżający i regenerujący. Przyspiesza więc gojenie się ran, rozjaśnia ciemne plamy oraz otwiera pory skórne, poprawiając wchłanialność składników z kosmetyków używanych do pielęgnacji.

 

Warto wspomnieć, że działanie bakteriobójcze ozonu jest niezwykle silne, a do tego w pełni bezpieczne - nawet dla psów o bardzo wrażliwej skórze.

 

Kąpiel psów w wannie ozonowej - jak wygląda zabieg?

Do przeprowadzenia kąpieli ozonowej wykorzystuje się profesjonalną wannę ozonową, wyposażoną w generator ozonu oraz dodatkowe funkcjonalności, takie jak kąpiel milky spa, jonizator, hydromasaż czy światłoterapię. Dzięki temu możliwe jest wsparcie psiej skóry na wielu poziomach i w różny sposób.

 

Sama kąpiel trwa około 20-30 minut i może funkcjonować jako oddzielne spa dla psa lub w formie pełnych zabiegów pielęgnacyjnych - ze strzyżeniem, kąpielą i modelowaniem włącznie. Ważna jest tutaj temperatura wody - musi ona wynosić 37,5 stopnia Celsjusza.

 

profesjonalna kąpiel ozonowa dla psa jak wygląda

 

W naszym salonie groomerskim w Bydgoszczy proponujemy klientom dodatkowo wzmocnienie efektu działania ozonu w kąpieli dla psa poprzez:

  • wykorzystanie wody alkalicznej o 11 pH do rozcieńczania kosmetyków, która aż 7-krotnie zwiększa wchłanialność dobroczynnych substancji przez skórę;
  • profesjonalne kosmetyki firmy Tauro i eliksiry nawilżające, kojące, wzmacniające i regenerujące psią skórę.

Dodatkowo wanna ozonowa dostępna w naszym salonie spa przystosowana jest do kąpieli zwierząt małych i średnich. A po kąpieli wykonujemy zabiegi pielęgnacyjne - takie jak strzyżenie i modelowanie sierści, obcinanie pazurów oraz czyszczenie uszu.

 

Stosowanie wody ozonowej - przeciwwskazania

Nie wykazano żadnych skutków ubocznych stosowania ozonu w formie kąpieli u psów. Woda ozonowana jest w pełni bezpieczna, nie należy jej jednak stosować u suk w okresie ciąży, laktacji, a także u psów cierpiących na nowotwory.

 

Jak często korzystać z terapii ozonem w wodzie?

Efekt działania ozonu w kąpieli widoczny jest już po pierwszym zabiegu. Najlepsze efekty daje jednak woda ozonowana stosowana regularnie - tutaj proponujemy wizyty przynajmniej raz w tygodniu. Dobrze też ustalić częstotliwość wizyt z lekarzem weterynarii lub zapytać o poradę pracowników profesjonalnego salonu groomerskiego.

 

Kąpiel ozonowa dla psa - podsumowanie

Woda ozonowana wykazuje szereg dobroczynnych właściwości na psi organizm. Reguluje funkcjonowanie skóry, łagodzi objawy alergii, egzemy, a nawet łysienia. Nawilża, oczyszcza i odpręża przy pomocy mlecznych bąbelków, a nawet niweluje nieprzyjemny, charakterystyczny psi zapach. To po prostu innowacyjna terapia, która przynosi natychmiastową ulgę dla psa - małego i dużego. I warto z niej skorzystać.

 

Zapraszamy do naszego salonu pielęgnacji zwierząt na spa dla Waszego pupila.