W naszym psim salonie w Bydgoszczy oferujemy dwa rodzaje kąpieli: kąpiel pielęgnacyjną oraz kąpiel leczniczą. Niezależnie od wybranego typu, kąpiel psa odbywa się w kilku etapach...
W naszym psim salonie w Bydgoszczy oferujemy dwa rodzaje kąpieli: kąpiel pielęgnacyjną oraz kąpiel leczniczą. Niezależnie od wybranego typu, kąpiel psa odbywa się w kilku etapach. Dzięki temu masz pewność, że mycie psa odbywa się w profesjonalny sposób, a Twój zwierzak jest spokojny i nie odczuwa stresu.
Kąpiel pielęgnacyjna
Kąpiel pielęgnacyjna, inaczej określana kosmetyczną to rodzaj mycia, który pozwala utrzymać piękną szatę psa w idealnym stanie. Stałymi bywalcami kąpieli pielęgnacyjnych są przedstawiciele ras ozdobnych m.in. yorkshire terriery, shih tzu czy maltańczyki. Dla nich kąpiel z zastosowaniem odpowiedniego szamponu i odżywki sprawia, że sierść ma zdrowy i lśniący wygląd.
Przeciwwskazaniem do częstych kąpieli pielęgnacyjnych jest jedynie choroba psa. Nie chcemy, aby chorujący pies był zmuszany do przyjazdów na zabiegi pielęgnacyjne. W takich sytuacjach staramy się zawsze poinstruować właścicieli, jak należy pielęgnować chorego psa, by czuł się on cały czas komfortowo i bezpiecznie.
Kąpiel lecznicza
Kąpiel lecznicza należy do specjalnego rodzaju zabiegu pielęgnacyjnego. Jest wskazana dla psów z zapaleniem skóry, alergią, łojotokiem, grzybicą czy świerzbem. W przeciwieństwie do kąpieli pielęgnacyjnej, preparatu do mycia nie spłukujemy od razu, tylko czekamy chwilę, by lecznicze właściwości zadziałały. Następnie dokładnie spłukujemy. Najczęściej kąpiele lecznicze muszą być przeprowadzane cyklicznie, minimum raz na tydzień lub częściej, aż do stwierdzenia przez lekarza weterynarza cofnięcia się choroby.
Etapy kąpieli
Etapy kąpieli psa dzielimy na:
- wybór szamponu i odżywki dla psa,
- czesanie sierści,
- przygotowanie miejsca do kąpieli,
- pierwsze namoczenie psa,
- kąpiel z brudu,
- kąpiel właściwa,
- spłukiwanie szamponu,
- naniesienie odżywki,
- częściowe spłukiwanie,
- suszenie.
Dlaczego kąpiel ma tyle etapów? Otóż, zanim pies trafi do kąpieli, musimy dokładnie usunąć z niego cały brud, zaczynając od dokładnego wyczesania sierści. Ten etap jest szczególnie ważny u ras z dużą ilością futra, które zbija się w kołtuny. Tak przygotowanego psiaka delikatnie polewamy wodą, by przyzwyczaić go to temperatury wody i dalszych etapów kąpieli. Doświadczony groomer wie, że pierwsze „namoczenie psa” jest bardzo ważne, by pies zachował spokój i nie był wystraszony.
Kolejne etapy to kąpiel z brudu, która dokładnie oczyści skórę i sierść z kurzu, piasku i innych zanieczyszczeń. Dopiero po tej kąpieli, może nastąpić kąpiel właściwa z produktami pielęgnacyjnymi bez środków chemicznych. Następnie spłukujemy dokładnie szampon i nanosimy odżywkę, którą w zależności od zaleceń producenta spłukujemy dokładnie lub tylko częściowo. Po profesjonalnej kąpieli pies jest osuszany ręcznikiem, a następnie dosuszany specjalną suszarką dla psów. Tak wypielęgnowany po kąpieli i szczęśliwy i pachnący czystością pupil czeka na swojego opiekuna.