Atopowe zapalenie skóry u psa - jak rozpoznać i leczyć?

AZS, czyli najpopularniejsza choroba skóry psów to schorzenie, którego nie da się całkowicie wyleczyć. Aby jednak przynieść ulgę czworonogowi możemy zastosować szereg środków zapobiegawczych i niwelujących objawy tej alergii. W jaki sposób opiekować się psem atopowym? Sprawdźmy.

 

W tym artykule dowiesz się:

 • czym jest atopia oraz jakie są przyczyny występowania atopowego zapalenia skóry u psów;
 • jakie są typowe objawy AZS;
 • na czym polega leczenie AZS;
 • dlaczego tak istotne jest wzmocnienie bariery ochronnej skóry psa.

atopowe zapalenie skóry u psów - jak rozpoznać i leczyć


Czym jest atopowe zapalenie skóry u psa?

Atopowe zapalenie skóry psa (inaczej AZS, atopia) to przewlekłe zapalenie skóry o podłożu alergicznym, uwarunkowane genetycznie. Szacuje się, że na tę przypadłość choruje około 15% wszystkich psów między 6 miesiącem, a 3 rokiem życia psa. Ta choroba alergiczna skóry wynika z nieprawidłowego działania układu immunologicznego, który w reakcji na alergen wytwarza przeciwciała IgE, powodując tym samym świąd zmian skórnych.

 

Badania pokazują, że zapalenie skóry znacząco wpływa na osłabienie bariery naskórkowej skóry psa. Sprawia to, że bakterie i grzyby łatwiej przenikają przez skórę, niszcząc jej kondycję.

 

Zaobserwowano:

 • mniejszą ilość ceramidów w skórze: odpowiedzialnych za nawilżenie i regulację utraty wody w naskórku;
 • zmiany w warstwie zrogowaciałej naskórka: skutkujące pogrubieniem skóry i suchym łojotokiem;
 • nieodpowiedni metabolizm kwasów tłuszczowych: odpowiedzialnych za modyfikację struktury naskórka.

Postać typowego atopowego zapalenia skóry - ze względu na podłoże genetyczne - najczęściej występuje u kilku szczególnych ras, takich jak yorkshire terrier, west highland terrier, mops, cocker spaniel oraz sznaucer miniaturowy.

 

Przyczyny AZS u psów

Czynnikiem wywołującym objawy alergii mogą być alergeny środowiskowe oraz pokarmowe. W przypadku atopowego zapalenia skóry najczęstszymi alergenami są: roztocza kurzu domowego, pyłki, a także pleśń oraz sierść. Natomiast u psów z zapaleniem skóry całorocznym alergenem jest pokarm, jakiś konkretny składnik zawarty w karmie dla psa.

 

 

{grupa_1}

Objawy atopowego zapalenia skóry u psa

Objawy AZS różnią się w zależności od psa oraz nasilenia choroby. Jednak w każdym przypadku początkowe atopowe zapalenie skóry cechuje silny świąd, który może (ale nie musi) występować razem z zaczerwienieniem skóry.

 

Do pozostałych objawów zapalenia skóry zaliczamy:

 • zapalenie skóry przestrzeni międzypalcowych;
 • zapalenie skóry brody oraz okolic oczu;
 • rumień;
 • strupki na skórze, łojotok;
 • suchą i pogrubioną skórę;
 • przebarwienia i utratę sierści;
 • hiperpigmentację skóry.

Dodatkowo u wielu psów występuje alergiczne zapalenie spojówek oraz uszu, a sama skóra zaczyna wydzielać dość nieprzyjemny zapach. Warto wspomnieć, że w przypadku nawracających zapaleń skóry może dochodzić do infekcji wtórnych, przeradzających się w zapalenie mieszków włosowych.

 

AZS u psów - kosmetyki, które dbają o sierść czworonoga

 

Rozpoznanie atopowego zapalenia skóry u psa

Choć to jedna z najpowszechniejszych chorób alergicznych psów, nie istnieją praktycznie żadne testy laboratoryjne do jej diagnozy. Możliwe jest przeprowadzenie testów skórnych oraz wykluczenie innych chorób. Jest to trudne, zwłaszcza, że w różnych przypadkach objawy atopii się od siebie różnią - ma to związek z rasą danego psa. U jednych zauważalne jest jedynie swędzenie, u innych liczne wyłysienia sierści.

 

Najczęściej lekarz weterynarii bierze pod uwagę predyspozycje genetyczne oraz obszary występowania zmian skórnych. Ta zapalna choroba skóry uwidacznia się bowiem w okolicach pyska (na brodzie i wokół oczu), w uszach, pachwinach oraz łapach.

 

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Wyleczenie atopowego zapalenia skóry jest niemożliwe. Terapia skupia się na niwelowaniu symptomów i unikaniu alergenów wyzwalających zapalenie skóry. Znaczenie ma również regularna dbałość o sierść pupila, w tym kąpiele oraz czesanie psa, zapewniające lepsze ukrwienie i wentylację skóry.

 

{grupa_2}

 

Leczenie farmakologiczne

Opiera się na podawaniu psów leków przeciwświądowych w sposób miejscowy lub ogólnie. Najczęściej stosowanymi lekami są glikokortykoidy, a także cyklosporyna oraz przeciwciała monoklonalne. Warto dodać, że takie podejście łagodzi jedynie symptomy atopowego zapalenia skóry, a dodatkowo w długim okresie może stanowić zagrożenie dla zdrowia psa, prowadząc m.in. do immunosupresji.

 

Suplementacja

Liczne obserwacje wskazują, że pozytywne efekty w leczeniu atopowego zapalenia skóry przynosi odpowiednia i regularna suplementacja kwasami omega-3 i omega-6. Ich rolą jest regeneracja uszkodzonego naskórka i jego odpowiednie nawilżenie - co przyczynia się do wzmocnienia bariery ochronnej skóry.

 

Terapia miejscowa

Nieznośny świąd skóry wynikający z AZS można zlikwidować regularnie kąpiąc psa w leczniczych szamponach. Służą one do poprawy kondycji skóry psa, działając przeciwzapalnie, nawilżająco i regenerująco. W celu odbudowy uszkodzonej warstwy skóry powstały m.in. kosmetyki dla psów firmy Tauro. Ich działanie daje realne rezultaty już po pierwszej kąpieli. Zwłaszcza w przypadku połączenia zabiegu z wzmacniającą działanie kosmetyków wodą alkaliczną oraz kąpielą ozonową.

 

kąpiel ozonowa to idealne rozwiązanie na atopowe zapalenie skóry u psa

 

W ten sposób nie tylko redukujemy rozwój stanu zapalnego, ale także wzmacniamy barierę ochronną skóry psa, sprawiając, że jest on mniej podatny na podrażnienia.

 

Unikanie alergenów

W przypadku zapalenia skóry wywołanego alergenami środowiskowymi ważne jest, aby ograniczać spacery po lesie czy parku do minimum. Jeśli natomiast mamy do czynienia z roztoczami lub kurzem ważne jest regularne sprzątanie i wietrzenie pomieszczeń. W przypadku AZS, którego przyczyną jest alergia pokarmowa konieczne będzie wprowadzenie diety eliminacyjnej, która pomoże nam usunąć z żywienia naszego czworonoga uczulający alergen.

 

AZS u psa - podsumowanie

Rozpoznanie i terapia atopowego zapalenia skóry u psa nie należy do najprostszych zadań. Jeśli jednak wiemy już, że nasz pies boryka się z tym problemem, warto zadbać o jego komfort, pomagając mu zregenerować uszkodzoną skórę. Najbezpieczniejsze w walce z objawami choroby będzie unikanie alergenów, odpowiednia suplementacja, a także regularne kąpiele w wannie ozonowej w formie spa dla psa z wykorzystaniem profesjonalnych kosmetyków wzmacniających psią sierść.