Alopecia X, czyli dlaczego mój pies traci sierść?

Alopecia X to mało rozpoznawalne schorzenie, którego przyczyna nie jest do końca znana. Wiadomo jednak, że psy z alopecją nie borykają się ze świądem, bólem czy innym dyskomfortem związanym z wypadaniem sierści. Jest to więc defekt czysto kosmetyczny. Wielu właścicieli chce jednak przywrócić swoim pupilom ich naturalną sierść. I jest sposób, żeby to zrobić.

 

W tym artykule dowiesz się:

  • jakie są przyczyny alopecji u psa;
  • na czym polega rozpoznanie alopecji X;
  • czy alopecia u psa to choroba uleczalna;
  • jakie są najpopularniejsze objawy alopecji u psa;
  • dlaczego warto dbać o odpowiednie nawilżanie sierści swojego psa.

Alopecia X u pomerianów - przed i po kuracji kąpielą ozonową


Czym jest alopecja X?

Alopecia X (inaczej łysienie X, pseudo-cushing, dermatoza hormonalna) to choroba odpowiadająca za wyłysienia u psa, pojawiająca się zarówno u suczek, jak i psów pomiędzy 2 a 5 rokiem życia. Ze względu na towarzyszące chorobie przebarwienia skóry nazywana jest również chorobą czarnej skóry u psa, a także dysplazją mieszków włosowych.

 

Cechuje ją predyspozycja rasowa. Najczęściej na alopecję chorują:

  • szpice miniaturowe;
  • szpice wilcze;
  • husky oraz alaskan malamuty;
  • samoyedy;
  • pudle;
  • chow chow.

Wpływ na przebieg choroby oraz jej pojawienie się ma grubość sierści. Okazuje się, że wyłysienia pojawiają się znacznie częściej u szpiców z bardziej puszystą okrywą włosową.

 

Alopecia X, czyli przyczyny łysienia u psów

Jak do tej pory nie udało się w pełni określić przyczyny alopecji u psa. Przyjmuje się, że mogą być za nią odpowiedzialne zaburzenia hormonalne związane z produkcją hormonów płciowych, nadnerczy oraz wzrostu. Coraz częściej jednak przyjmuje się, że alopecja X ma podłoże genetyczne - to zaś przy czujnej obserwacji psa w wieku szczenięcym pozwala na odpowiednią profilaktykę w celu zapobiegania wypadaniu psiej sierści.

 

Dodajmy też, że wpływ na pojawienie się choroby może mieć nieodpowiednie, zbyt krótkie strzyżenie psa. Włos nie odrasta wówczas tak jak powinien, a skóra staje się przesuszona, prowadząc do choroby.

 

Kryteria i diagnostyka alopecji u psa

Diagnostyka alopecji u psa skupia się na wykluczeniu innych chorób skóry, dających te same objawy, takich jak nadczynność kory nadnerczy, choroba cushinga, czy sezonowe łysienie boków. W tym celu wykonuje się badania laboratoryjne obejmujące biopsję skóry, analizę moczu oraz hormonów nadnerczy i tarczycy.

 

W połączeniu z predyspozycją rasową, brakiem występowania innych objawów (takich jak świąd czy zaczerwienienie skóry) oraz lokalizacją wyłysień lekarze weterynarii są w stanie w pełni zdiagnozować alopecję x u psa.

 

Objawy alopecji u psa

Zacznijmy od tego, że wszystkie objawy alopecji X u psa dotyczą skóry oraz sierści czworonoga. Jednocześnie jest to jedynie defekt kosmetyczny, który pozbawia psy pięknej i błyszczącej sierści. Łysienie X nie utrudnia psom życia, nie wywołuje nieprzyjemnego swędzenia czy bólu, ale może stać się przyczyną problemów ze skórą - jest ona bowiem odsłonięta i bardziej podatna na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne.

 

Wszystkie psy z alopecją X doświadczają wyłysień w określonych miejscach. Wyłysienia u psa pojawiają się zwykle na grzebiecie, w tylnej części ud, na ogonie oraz bokach ciała, czasem karku. Nie obejmują natomiast głowy oraz łapek. Często, na skutek utraty sierści, pojawiają się przypadki przebarwień skóry u psa.

 

{grupa_1}

 

Warto dodać, że pierwsze objawy łysienia X widoczne są już w okresie szczenięcym. U szpicy miniaturowych zauważalny jest problem z pierwszym linieniem. Sierść zamiast wypadać staje się sucha, matowa i bardzo puszysta. To pierwszy znak, że niedługo dojdzie do wyłysień. Możliwe są również czarne plamy na sierści w okolicach ogona.

 

Najpierw wypada włos okrywowy, co daje efekt szczenięcej okrywy włosowej. Potem włosy wypadają powoli, czasem musi minąć nawet kilka lat zanim dojdzie do kompletnego przerzedzenia sierści.

 

Leczenie alopecji u psa

Leczenie alopecji u psa nie jest koniecznie, ale z pewnością warto podjąć pewne kroki, aby pomóc psu w regeneracji jego sierści. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

 

Kastracja/sterylizacja

Jedną z przyczyn alopecji są zaburzenia w ilości hormonów płciowych. Pomocna okazuje się kastracja psa lub sterylizacja suczki. Nie ma oczywiście 100% pewności, że to działanie pomoże, ale obserwacje pokazują, że w wielu przypadkach alopecia u psa ustępuje, a sierść zaczyna powoli odrastać.

 

Leki

Leczenie farmakologiczne alopecji u psa to ostateczność. Leki mogą bowiem obciążać organizm psa i w konsekwencji wywoływać inne choroby, prowadząc do skrócenia życia czworonoga. W tym przypadku do regeneracji sierści i pobudzania mieszków włosowych do wzrostu stosuje się trilostan lub melatoninę.

 

Regularne kąpiele

To najbezpieczniejsza metoda na poradzenie sobie ze skutkami alopecji X oraz przy jej zapobieganiu. Kąpiele pielęgnacyjne i lecznicze przeprowadzane regularnie i przy użyciu profesjonalnych kosmetyków dbają o zdrowie skóry psa, wzmacniając jej naturalną barierę i stymulując sierść do wzrostu.

 

Ma to związek z suchością skóry psa cierpiącego na łysienie X. Odpowiednie nawilżenie i utrzymanie go pomiędzy zabiegami wzmacnia i odżywia cebulki włosów, przyczyniając się do poprawy stanu okrywy włosowej czworonoga.

 

Wanna ozonowa do kąpieli leczniczych dla psów z alopecją X

 

Wanna ozonowa a alopecja X u psów

Z racji tego, że leczenie farmakologiczne alopecji u psa może przynieść więcej problemów niż korzyści, dużo lepszym rozwiązaniem jest wzmocnienie bariery skórnej u psów. Pomaga w tym kąpiel ozonowa, zbawiennie wpływając na mikrokrążenie skóry, jej dotlenienie oraz regenerację. Ozon perfekcyjnie wnika w skórę i łuskę włosa, nawilżając ją oraz odżywiając od wewnątrz. Dzięki temu ogranicza wypadanie włosów u psów, przyspieszając tym samym tempo wzrostu sierści.

 

{grupa_2}

 

To jednak nie wszystkie zalety kąpieli ozonowej w leczeniu łysienia X. Wykorzystanie wody ozonowej w połączeniu z profesjonalnymi kosmetykami do odbudowy uszkodzonej sierści potęguje efekt odbudowy okrywy włosowej. Podobną rolę pełni woda alkaliczna, którą stosujemy w naszym spa dla psa dla 7-krotnego zwiększenia efektu używanych przez nas kosmetyków.

 

Poprawa stanu sierści widoczna jest już po kilku tygodniach regularnych kąpieli. Jeśli więc Twój pupil cierpi na łysienie X, zajrzyj do naszego salonu pielęgnacji psów, aby umówić się na pierwszą wizytę.